Od piątku do niedzieli na wodach Odry i jeziora Dąbie odbywały się regaty Polish Match Tour. To pierwsze i jedyne w historii polskiego żeglarstwa cykliczne regaty meczowe wzorowane na Pucharze Ameryki. Rozgrywane są od 2007 roku na wodach Szczecina, Świnoujścia, Rybnika. Ponownie Polish Match Tour w Szczecinie został włączony jako impreza kwalifikacyjna do World Match Racing Tour.

 

Regaty rozgrywane są na jachtach typu TOM28, 6 identycznych wyczynowych łodzi specjalnie przygotowanych do match racingu, wyposażonych w trzy żagle(grot, fok, spinaker). W miniony weekend w regatach wzięło udział 9 załóg z 4 krajów. Załogi walczyły o cenne punkty do rankingu pucharu Świata ISAF.

W piątek i sobotę regaty odbywały się na jeziorze Dąbskim. Wiatr niestabilny powodował częste zmiany akcji, dużo trymu w różnych warunkach wiatrowych, jednym słowem załogi miały co robić. W sobotę rozgrywane były również regaty meczowe VIP. Dwóch stałych załogantów plus trzech zawodników z zewnątrz. Rozegrano jeden wyścig, w którym zwyciężyła załoga PATRYK ZBROJA YACHT RACING TEAM w składzie PATRYK ZBROJA, MACIEJ GONERKO, KAMILA SKOWRON, MARIA WOŁOSZYN, MAKSYMILIAN. Małe „odkrętki” na trasie nie przeszkodziły i prowadziliśmy cały wyścig. Za pierwszym znakiem znacznie odjechaliśmy rywalom. Po drugim okrążeniu wpłynęliśmy bez nerwów na metę, po czym postawiliśmy spinakera na znak wygranej, by dopełnić radość załogi. Dla nas wielki trening z zawodowcami i sporo nauki jak na jeden dzień, mimo krótkiego czasu spędzonego z profesjonalistami. Ilość powtórzeń, przesiadania z burty na burtę, ciągła praca na szotach, oraz obserwacja żagli, wody i pełne skupienie a przede wszystkim praca zespołu. Po zakończonym wyścigu chętni mogli popływać na skuterach wodnych. Dopełnieniem wszystkiego była wspólna kolacja, oraz rozdanie Pucharów i Dyplomów dla zwycięzców. Pyszna kolacja w gronie świetnych załóg, sponsorów oraz organizatorów imprezy, którzy odwalili kawał dobrej roboty. Całość wypadła idealnie.

Ludzie, którzy uczestniczyli w całej imprezie świetni. W niedzielę trzeci dzień regat, które odbyły się przy Wałach Chrobrego z bazą w North East Marina Szczecin w nowym porcie jachtowym na Wyspie Grodzkiej. Regaty widowiskowe, trasa rozstawiona tuż u stóp Wałów Chrobrego i Trasy zamkowej. W niedzielę aura dopisała.

Wyniki przedstawiają się następująco:

FINAL RESULTS qualifier to Energa Sopot Match Race 2016
1. Lukasz Wosinski - Delphia Sailing Team
2. Przemysław Tarnacki - Energa Yacht Racing
3. Szymon Szymik - Polish Match Tour
4. Patryk Zbroja - Patryk Zbroja Yacht Racing Team
5. Szymon Jabłkowski - Sztorm Regatta Team
6. Felix Jacobsen
7. Marcin Czajkowski
8. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team
9. Rikst Dijkstra - She Sails

Chłopaki Patryk Zbroja Yacht Racing Team dzięki wielkie raz jeszcze za wyścig.
Szczególne podziękowania należą się firmie TT-Line Polska bez której nasza reprezentacja klubu nie mogłaby uczestniczyć w tej imprezie za co jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Szczególne podziękowania również dla Ewy i Edyty oraz całego zespołu. Dzięki dziewczyny i chłopaki. Należy podziękować wszystkim zaangażowanym Maciek Cylupa, Wodoaktywni, Polish Match Tour, którzy ciężko pracowali aby wszystko się udało, wszystkim tym, dzięki którym takie imprezy mogą się odbywać. Zwycięzcom gratulujemy i

trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. I do zobaczenia na wodzie

Kamila Skowron i Maria Wołoszyn

 

Tagged Under

 

 

 

 

 

 

 Wspierają nas